doc-dr-sc-Ivica ŠolaDoc. dr. sc. Ivica Šola

isola@kulturologija.unios.hr
031/224-246
Vrijeme primanja: četvrtkom 12.00-13.00, soba br. 12

(Đakovo, 1968.), od 2010. do 2015. voditelj je Katedre za medijsku kulturu na Odjelu za kulturologiju Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku. Izvodi kolegije iz područja etike, religije, kulture i teorije medija. Područja njegova znanstvenog interesa su granična pitanja filozofije, teologije, religije, kulture, medija i društva.

Godine 1994. diplomirao je na Katoličkom bogoslovnom fakultetu u Zagrebu, a 1998. magistrirao je na Papinskom lateranskom sveučilištu u Rimu (Akademija Alfonsiana) na temu Značenja pojma odluke u filozofiji Martina Bubera. Godine 2012. obranio je doktorsku disertaciju Etički aspekti filozofije Luigia Pareysona. Istina, bitak, sloboda na Katoličkom bogoslovnom fakultetu u Zagrebu.

U razdoblju od 1999. do 2000. predavao je u zvanju višeg predavača na Katoličkom bogoslovnom fakultetu u Đakovu predmete iz socijalne etike i bioetike. 2000. predavao je kolegij Fenomenologija religije na Institutu za teološku kulturu u Osijeku. Od 2007 do 2010. predavao je kolegij Publicistika na Hrvatskim studijima (Komunikologija). Od 2010. predsjednik je katedre medijske kulture na Odjelu za kulturologiju Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku.

Bavi se i publicistikom, dugogodišnji je novinar dnevnog lista “Glas Slavonije” i surađuje s brojnim drugim tiskovinama u Hrvatskoj i inozemstvu. Od 2003. do 2007. bio je zamjenik glavnog urednika Glasa Slavonije i urednik posebnih izdanja, a od 2008. do 2011. predsjednik nadzornog odbora Glasa Slavonije d.d. Od 2001. kolumnist je Glasa Slavonije i Večernjeg lista. Povremeni je komentator tjednika Globus i dnevnika Novi list. Vanjski je suradnik Hrvatske televizije na projektima Press klub (Otvoreno) i specijalnih emisija (prijenosa) vezanih uz religijske sadržaje i društvene fenomene (Reporteri).

Bavi se i prevođenjem (Luigi Pareyson, Ontologija slobode, Zagreb, 2005.; K. Marx, F. Engels, Komunistički manifest, Zagreb, 2010.)

crosbiLogo moodleLogo