Terenska nastava Vukovar-Vinkovci-Retkovci

Terenska nastava:

Vukovar – Vinkovci – Retkovci

Dana 19. svibnja 2016.   godine  studenti   1.  godine  diplomskoga  studija zajedno   s profesorima Odjela za kulturologiju u sklopu kolegija Kultura slobodnog vremena uputili su se na terensku nastavu koja je uključivala posjet Vukovaru, Vinkovcima i Retkovcima. Na početku nastave uputili smo se u Muzej vučedolske kulture u Vukovaru. Pod stručnim vodstvom g. Đurića krenuli smo u obilazak muzeja te saznali da je ovaj posjećeni muzej ujedno i jedini muzej takve vrste na svijetu, odnosno jedini koji prikazuje život samo jedne civilizacije koja je živjela prije 5000 godina. Muzej se prostire na 1200 m2 i sadržava 19 soba od kojih svaka prikazuje jedan segment života Vučedolaca. Tijekom obilaska muzeja saznali smo čime su se Vučedolci bavili, kako su preživljavali, kako im je kuća izgledala, što su odijevali, koliko su prosječno živjeli te kako su se ophodili prema mrtvima. Saznali smo i mnogo zanimljivih činjenica, kao npr. da su Vučedolci prvi narod koji je pravio pivo u Europi te da su bili ekološki osviještena zajednica jer su, nakon objeda, kosti bacali u posebne spremnike kako bi izbjegli bolesti koje bi im nehigijenski uvjeti mogli donijeti. Izlazak iz Muzeja vodi prema vidikovcu na kojemu se nalazi arheološko nalazište Megaron u kojemu su izloženi grobovi te arheološki biser – vučedolska jarebica, pronađena 1938. godine. Tijekom terenske nastave posjetili smo i Memorijalno groblje žrtava iz Domovinskoga rata.   Najveća je to  masovna grobnica nakon Drugoga svjetskog rata gdje bijeli križevi simboliziraju žrtve rata. Posjetili smo i Spomen dom Ovčaru gdje smo na zidovima mogli vidjeti slike s imenima žrtava rata koji su izgubili živote u masovnoj grobnici. Na sredini doma, od betona je izrađen vrtlog na kojemu pišu imena svih pogubljenih žrtava, a vrtlog simbolizira njihov odlazak u bolji svijet. U Dvorcu Eltz pod stručnim vodstvom Zorana Šimunovića, kustosa likovne zbirke, saznali smo mnogo toga o Gradskom muzeju Vukovar s kompleksom dvorca Eltz. Obišli smo cijeli postav muzeja, koji je otvoren ove godine, te smo imali priliku vidjeti i čuti o povijesti muzeja i razvoju civilizacija, o portretima obitelji Eltz itd. U dvorcu su izloženi i arheološki   predmeti, namještaj, fotografije, isječci iz novina, hrvatske narodne nošnje iz mnogih kulturnih središta čiji stanovnici još uvijek održavaju tradiciju kulturne baštine jer, kao što je poznato, i Vukovar je multikulturalan grad. Pri kraju obilaska Muzeja mogli smo vidjeti dječje radove koji nastaju na raznim radionicama za djecu gdje im se, na kreativan i poučan način, govori o važnosti i ulozi muzeja. Nakon nastave u Vukovaru, krenuli smo u Vinkovce gdje smo posjetili Gradski muzej. Muzej je predstavila voditeljica Etnološkog odjela,  mr. sc. Ljubica Gligorević, muzejska savjetnica. Etnološki odjel sastoji se od šokačke sobe, okućnice te muzejske građe u 33 vitrine i triju prostora koji predstavljaju obrt. Osim toga, vidjeli smo i različite narodne nošnje, vjenčanice, predmete, namještaj i mnogo toga što zapravo govori o bogatoj prošlosti vinkovačkoga kraja kojom se ovaj grad može ponositi. Pri kraju naše terenske nastave posjetili smo Amatersko kazalište  “Mika Živković” u Retkovcima gdje smo imali priliku pogledati tri predstave: “Čudo u Poskokovoj Dragi”, “Otrov”  te   “Bratinke”.  Predsjednik   kazališta, prof. Marko   Sabljaković, upoznao   nas   je   s kazalištem, poželio nam dobrodošlicu te nas uputio u rad i djelovanje retkovačkoga kazališta. Sve su tri predstave bile uistinu zanimljive – možemo reći da su svevremenske jer im je tematika uvijek aktualna. Isto tako, važno je napomenuti da su glumci i svi koji rade u retkovačkom kazalištu volonteri koji nisu plaćeni za svoj rad, ali ulažu svoje slobodno vrijeme, trud i entuzijazam u očuvanje kulturno-umjetničke tradicije. Posebno smo bili oduševljeni gostoljubivošću domaćina koji su nas počastili tradicionalnom kuhinjom i ugodnim druženjem nakon odgledanih predstava. Važno je poznavati  kulturu u  kojoj  živimo kako bismo mogli poštivati i tuđu jer upoznavajući druge kulture, znamenitosti   gradova,   muzeje   i   druge   kulturne   institucije proširujemo svoje kulturološke obzore, ali i kvalitetno provodimo svoje slobodno vrijeme. Ovom smo terenskom nastavom mnogo toga saznali i vidjeli. Zaključno, terenska je nastava bila zaista jedan jako dobar primjer kako korisno iskoristiti svoje slobodno vrijeme i preporučam svakomu da posjeti institucije i lokalitete koje smo mi posjetili.

Studentica: Manuela Polak

Foto:Damir Časar