Studenti Medijske kulture u posjeti Europskog parlamenta u Strasbourgu

Poštovani,

obavještavamo Vas da su izabrani studenti Odjela za kulturologiju Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku i studenti Odjela za komunikologiju Sveučilišta u Dubrovniku od ponedjeljka, 11. travnja, do četvrtka, 14. travnja 2016., zajedno sa svojim mentorima boravili u francuskom gradu Strasbourgu, gdje su bili nazočni plenarnoj sjednici Europskog parlamenta. Ovaj posjet dogodio se na poziv i u suradnji s Europskim parlamentom – Uredom za informiranje u Republici Hrvatskoj. On je organizirao ovu aktivnost pod nazivom „Learn, try, share“, čija je svrha bila da studenti steknu uvid u rad medijskih službi EP-a i sami se okušaju u novinarsko-snimateljskom radu. S Odjela za kulturologiju u Strasbourg je putovalo četiri studenta različitih studijskih godina, smjera Medijska kultura – Sara Goll, Hrvoje Verić, Marko Kaselj i Milica Pejin – te, kao njihov mentor, Tomislav Levak, dugogodišnji novinar, sada asistent Odjela za kulturologiju Sveučilišta u Osijeku. Iz Dubrovnika su stigle četiri studentice Odjela za komunikologiju, smjer Mediji – Alena Hadžić, Julia Mačinković, Marijana Matulović i Barbara Vlahović – te njihovi mentori Vedran Benić i Dominik Miljak. Zahvaljujući Uredu za informiranje u RH osječki i dubrovački studenti imali su priliku pobliže se upoznati s radom Europskog parlamenta, osobito njegovim medijskim službama. Između ostaloga, napravili su televizijske i radijske razgovore s nekoliko inozemnih zastupnica – Kajom Kallas (ALDE, Estonija), Elly Schlein (S&D, Italija) i Terry Reintke (Zeleni, Njemačka) – ali i hrvatskim zastupnicima Toninom Piculom, Andrejom Plenkovićem, Dubravkom Šuicom, Ivanom Maletić i Davorom Škrlecom. Po njihovom izboru, osječki studenti medijske kulture napravili su poseban razgovor s Biljanom Borzan, jedinom osječkom europarlamentarkom, i to u televizijskom studiju u sklopu zgrade EP-a u Strasbourgu. Uz to, gospođa Violeta Simeonova Staničić, voditeljica Ureda za informiranje EP-a u Hrvatskoj, upoznala ih je s djelovanjem Ureda, kao i s radom službi EP-a. Studenti su imali prigodu pratiti i zasjedanje plenarne sjednice Europskog parlamenta te se susresti s nizom poznatih hrvatskih novinarskih imena koji su se u Strasbourgu našli na istom zadatku, poput Danka Družijanića s HRT-a. U sklopu obilaska Strasbourga osječki studenti kulturologije, naravno, posjetili su i niz znamenitosti i kulturnih institucija poput Nacionalne opere i Nacionalnog kazališta. Osječki studenti i mentor ističu kako je ovo bilo jedinstveno iskustvo i zahvaljuju se na susretljivosti i organizaciji Uredu za informiranje EP-a u Hrvatskoj, osobito gospodinu Ivanu Mikuliću (odnosi s medijima) i gospođici Petri Kondić. Također se zahvaljuju studentima i mentorima s Odjela za komunikologiju Sveučilišta u Dubrovniku na pomoći, suradnji i ustupanju snimateljske opreme. Snimljeni materijali pak bit će korišteni i prikazani u sklopu nastave osječkog Odjela za kulturologiju i dubrovačkog Odjela za komunikologiju te emitirani u posebnim emisijama Studentskog radija UNIOS (Osijek), UNIDU televizije (Dubrovnik) i Hrvatske radiotelevizije. Valja istaknuti kako je ovo nastavak sve bogatije domaće i inozemne suradnje Odjela za kulturologiju sa sve brojnijim institucijama i ustanovama. Kao nastavak ove aktivnosti planiran je dolazak u Osijek gospodina Ivana Mikulića iz Ureda za informiranje EP-a u Hrvatskoj i održavanje gostujućeg predavanja na Odjelu za kulturologiju 9. svibnja 2016., dakle na sam Dan Europe. Također, planirano je i skoro sklapanje službenog sporazuma o suradnji Odjela za kulturologiju Sveučilišta u Osijeku i Ureda za informiranje EP-a u Hrvatskoj.