Terenska nastava – posjet osječkom HNK-u, 16. ožujka 2016.

Posjet studenata Odjela za kulturologiju Hrvatskom narodnom kazalištu u Osijeku

Studenti 2. godine preddiplomskog studija Odjela za kulturologiju u sklopu izbornog kolegija Teatrologija i kultura te na inicijativu nositeljice kolegija, doc. dr. sc. Lucije Ljubić i asistentice Antonije Vranješ, posjetili su 16. ožujka 2016. Hrvatsko narodno kazalište u Osijeku. Studenti su imali jedinstvenu prigodu obići kazališne prostorije koje kao gledatelji ne mogu vidjeti te porazgovarati sa zaposlenicima kazališta. Voditeljica propagande i prodaje Dina Begović studente je upoznala s poviješću zgrade i kazališnom radnom svakodnevicom. Potom su studenti obišli pozornicu iza postavljenih kulisa, kazališne garderobe, zelenu dvoranu za pokuse, galerije i svečani foaje. O dinamičnosti rada u kazalištu studentima je govorio glumac i ravnatelj Drame, Miroslav Čabraja. Na kraju obilaska studenti su se u foajeu družili i razgovarali s Ivanom Šojat, književnicom i urednicom kazališnih izdanja. Bila je to prigoda za razgovor o romanu i predstavi Unterstadt, ali i o djelokrugu rada I. Šojat u kazalištu. Zahvaljujući srdačnom, dinamičnom i prije svega interaktivnom pristupu zaposlenika, studenti su stekli širi uvid u raznovrsnost kazališnih zanimanja, kazališnu umjetnost, ali i kulturnu važnost te institucije. Ono što je svakako obogatilo posjet jest vidno zadovoljstvo i studenata i djelatnika tijekom posjeta HNK-u, a potvrđen je i obostrani interes za nastavak različitih oblika suradnje između osječkoga Hrvatskoga narodnog kazališta i Odjela za kulturologiju.